Hemanth has written 23 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Squid Game

    Squid Game

    ★★★★½

    It's worth all the hype and appreciation it has been getting.
    It will disturb you to the core and makes u question your beliefs.
    It's a delight for audiences and masterclass for filmmakers in so many aspects.

  • Gladiator

    Gladiator

    ★★★★½

    Hans Zimmer astounding music made me to watch entire credits ❤️
    Gladiator is an epic that will stand the test of time !

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    If i were adam driver, i would have done anything to keep marriage alive with scarlet Johansson 😀

  • Moneyball

    Moneyball

    ★★★★½

    How can you not be romantic about baseball after watching moneyball ♥️
    One of the best films that got all crafts right .
    " YOU HAVE TO REMEMBER THAT I HATE LOOSING MORE THAN I LOVE WINNING " .

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★★½

    I had most fun while watching and i am sure Edgar wright had triple fun while making it ♥️

  • Rush

    Rush

    ★★★★½

    ' Rush ' was emotional , inspiring , intelligent and philosophical unlike typical race films ♥️
    Love the characters so muchh .
    Hans Zimmer is god and his music always makes me feel alive ♥️

  • Casablanca

    Casablanca

    ★★★★½

    Well , Casablanca deserves all the accolades it has received over the years ♥️

  • Body Double

    Body Double

    ★★★★½

    This film shows how much Brain de palma loves Alfred Hitchcock.
    Body double is a homage to Rear window and vertigo .

  • Blow Out

    Blow Out

    ★★★★½

    Brilliantly shot and that ending was heartbreaking yet realistic 💔

  • Scarface

    Scarface

    ★★★★½

    You wanna fuck with me , you're fucking with the best ❤️

  • Notorious

    Notorious

    ★★★★½

    Every film of Alfred Hitchcock is a masterclass for those who want to learn filmmaking ❤️

  • The Major and the Minor

    The Major and the Minor

    ★★★★½

    Take a bow mr Billy Wilder .
    Thanks for being an inspiration and teaching me the depth of writing ♥️