Hemanth has written 23 reviews for films rated ★★★ .

  • Jai Bhim

    Jai Bhim

    ★★★

    It has heart, ambition and most importantly addressed the incessant discrimination downtrodden people faced and still facing .
    But technically it could have been better, storywise it could have been subtle .

  • The Guilty

    The Guilty

    ★★★

    A decent and Very minimalistic film from jake Gyllenhaal and Antoine Fuqua ( director of Training day )

  • Sicario

    Sicario

    ★★★

    Denis Villeneuve makes it impossible to not like his films ♥️
    His films has mood,tone,ambiguity,brutality and signature style .

  • Aparajito

    Aparajito

    ★★★

    Just because we live in the corner of bengal, doesn't mean our outlook has to be narrow .
    Don't live like a frog in the well and learn about everything you can ♥️

  • Pather Panchali

    Pather Panchali

    ★★★

    Poverty is a nasty bitch 💔
    Final 15 minutes of this film has truly portrayed how destructive poverty and nature could be .

  • The Fury

    The Fury

    ★★★

    Greedy Government never hesitates to destroy highly talented individuals to gain what they want .
    This brain de palma film explores aforementioned subject in his unique style.

  • Pi

    Pi

    ★★★

    Go and watch a film of Darren aronofsky ,if you wanna feel obsessed .

  • The Grand Budapest Hotel

    The Grand Budapest Hotel

    ★★★

    Certainly I didn't like this film as much as it's hyped and will definitely give it another try very soon.
    But I can't complain about wes Anderson's visuals ❤️

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★

    I would be willing to pay whatever i have just to watch wes Anderson's visuals ❤️

  • Bottle Rocket

    Bottle Rocket

    ★★★

    Wes Anderson's debut film was visually stylistic and innocently cool ❤️

  • 2046

    2046

    ★★★

    It has its moments like every Wong kar wai's film yet it feels stretched .

  • As Tears Go By

    As Tears Go By

    ★★★

    It's wong kar-wai's " MEAN STREETS " .
    It didn't age well but it must have been so good when it was released .