Hemanth has written 21 reviews for films rated ★★★½ .

  • The Notebook

    The Notebook

    ★★★½

    The body, sluggish, aged, cold—the embers left from earlier fires,
    The light in the eye grown dim, shall duly flame again;
    Can our love make miracles happen ,dear!
    Our love is the only thing capable of making miracles happen ♥️

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★½

    Being a whore is bit like being an actress ,you just pretend you're someone else .
    Story wasn't any new but the theme was important and profound.

  • The Walk

    The Walk

    ★★★½

    Aren't all Artists somewhat anarchists ♥️
    Some people choose adventurous life and we can't help but appreciate their passion and audacity .

  • Naked

    Naked

    ★★★½

    what the fuck did i just saw !
    I can't say how good it is ,but it was definitely a different experience .
    Humanity is a cracked egg and omlet ( world ) stinks.
    Music was greatt ♥️

  • Into the Wild

    Into the Wild

    ★★★½

    Hapiness is only real when shared ❤️

  • Polytechnique

    Polytechnique

    ★★★½

    This powerful film made by Denis Villeneuve reasserts the importance of feminism .
    Watch this if you love feminism and more importantly watch if you wanna understand the need for feminism .

  • The Tree of Life

    The Tree of Life

    ★★★½

    Love is the only way to be happy , unless you love ,your life will flash by ♥️
    Outstanding direction, cinematography and visual effects makes tree of life a great watch.

  • Casualties of War

    Casualties of War

    ★★★½

    What could ' WAR ' possibly do !
    Well,it certainly can destroy the whatever humanity left in the humans.
    Sean Penn nailed in the role of sergeant .

  • Sisters

    Sisters

    ★★★½

    Guess de palma has seen rear window and Hitchcock filmography more times than Hitchcock himself did.
    Editing was refreshing and very creative ❤️

  • The Spirit of St. Louis

    The Spirit of St. Louis

    ★★★½

    One star less for making james Stewart believe in the god at the end 😀
    A must watch and not so popular film of the great " BILLY WILDER " ❤️

  • The Private Life of Sherlock Holmes

    The Private Life of Sherlock Holmes

    ★★★½

    We all have occasional failures,but fortunately Watson never writes about mine - Sherlock Holmes ❤️

  • Kiss Me, Stupid

    Kiss Me, Stupid

    ★★★½

    Billy Wilder is love ❤️