• Dallas Buyers Club

    Dallas Buyers Club

    ★★★★

    Matthew McConaughey at his ultimate best and Editing was phenomenal ♥️

  • 300

    300

    ★★★★

    Goosebumps Guaranteed ♥️

  • The Walk

    The Walk

    ★★★½

    Aren't all Artists somewhat anarchists ♥️
    Some people choose adventurous life and we can't help but appreciate their passion and audacity .

  • Get Out

    Get Out

    ★★★★★

    One of the most mind bending and innovative films ever ♥️
    Rascism is a state of mind and jordon peele portrayed it in the most unique ways possible.
    Jordon peele proved that irrespective of budget, social understanding and vision is enough make a great film .

  • Heat

    Heat

    ★★★★★

    Everything about this film is impeccable and
    i love the tone and ambience of every Micheal Mann's film .
    He's one of the greatest directors in crime/ thriller genre ♥️

  • Naked

    Naked

    ★★★½

    what the fuck did i just saw !
    I can't say how good it is ,but it was definitely a different experience .
    Humanity is a cracked egg and omlet ( world ) stinks.
    Music was greatt ♥️

  • Shaun of the Dead

    Shaun of the Dead

    ★★★★

    A perfect film to watch over the weekend 😀

  • Into the Wild

    Into the Wild

    ★★★½

    Hapiness is only real when shared ❤️

  • How to Become a Tyrant

    How to Become a Tyrant

    ★★★★★

    This could really make you want to become a dictator .
    Most powerful documentary that's gonna shook you for sure.

  • The Queen's Gambit

    The Queen's Gambit

    ★★★★★

    It was incredibly powerful, emotional and one of the best best shows i have seen yet .
    It wasn't just about chess ,it's about how powerful an individual could become, irrespective of circumstances.
    Writing was flawless that every character truly serves the purpose of story and few characters really have something valuable to offer that's gonna stay with you forever.
    Every craft involved combinedly created a show that would impact millions of hearts .
    The Queen's gambit could be used…

  • Blue Valentine

    Blue Valentine

    ★★★★

    Feelings are fickle 💔
    Don't Marry, if you aren't 200 percent sure about ur partner and never marry for the sake of ur parents or anyone else in that case.
    One of the best films to come out on relationships ❤️

  • V for Vendetta

    V for Vendetta

    ★★★★

    People shouldn't fear the Government, Government should fear the people 🔥
    Artists use lies to tell the truth and politicians use lies to cover up the truth 👊
    A revolutionary and much needed film ❤️