Hemanth has written 281 reviews for films during 2021.

  • The Curious Case of Benjamin Button

    The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★★

    He's surely a miracle, it's just that he ain't a miracle everyone hopes for .
    This film was Fincher way of saying that he just ain't a director who just makes great thrillers .
    I love this movie as a whole and music was great .

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★½

    Being a whore is bit like being an actress ,you just pretend you're someone else .
    Story wasn't any new but the theme was important and profound.

  • Jai Bhim

    Jai Bhim

    ★★★

    It has heart, ambition and most importantly addressed the incessant discrimination downtrodden people faced and still facing .
    But technically it could have been better, storywise it could have been subtle .

  • Squid Game

    Squid Game

    ★★★★½

    It's worth all the hype and appreciation it has been getting.
    It will disturb you to the core and makes u question your beliefs.
    It's a delight for audiences and masterclass for filmmakers in so many aspects.

  • Gladiator

    Gladiator

    ★★★★½

    Hans Zimmer astounding music made me to watch entire credits ❤️
    Gladiator is an epic that will stand the test of time !

  • No Country for Old Men

    No Country for Old Men

    ★★★★★

    Be it fargo or no country for Old men , Coen brothers are masters in portraying the fucked up world and its people .

  • 12 Years a Slave

    12 Years a Slave

    ★★★★★

    It will rip your heart apart and tear you into pieces 💔
    I cannot even imagine being a slave let alone being one 💔💔
    Humans are surely a cancer to this planet.
    One of the most important films ever ❤️

  • Gandhi

    Gandhi

    ★★★★

    Huge respect to Richard Attenborough for making film on one of the greatest personalities ever .
    When asked Gandhi Ji on whether
    non violence resistance work even with Hitler !
    Gandhi ji : Ofcourse, but Not without pain or death ..but aren't we experiencing pain and death with war ?
    I ask everyone to watch this film so that you will come to know more about MAHATMA and what he truly fought for .
    Sad thing is that the man…

  • The Guilty

    The Guilty

    ★★★

    A decent and Very minimalistic film from jake Gyllenhaal and Antoine Fuqua ( director of Training day )

  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

    Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

    ★★★★

    Production design was excellent Nd could never forget those stunning visuals ♥️

  • 3-Iron

    3-Iron

    ★★★★

    Wow, absolutely loved the direction and characterizations .
    3 iron is all about love in the silence ♥️

  • Dallas Buyers Club

    Dallas Buyers Club

    ★★★★

    Matthew McConaughey at his ultimate best and Editing was phenomenal ♥️