Hemanth has logged 398 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rain

Rain

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pushpa: The Rise - Part 1

Pushpa: The Rise - Part 1

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shame

Shame

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
VOIR

VOIR

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Akhanda

Akhanda

2021
×
Edit this entry  
07
Skylab

Skylab

2021
×
★★½
Edit this entry  
06
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jonas Brothers Family Roast

Jonas Brothers Family Roast

2021
×
Edit this entry  
24
Vanaja

Vanaja

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jai Bhim

Jai Bhim

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love Story

Love Story

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Edit this entry  
02
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
300

300

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Walk

The Walk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry