Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Love Story

Love Story

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Edit this entry  
02
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
300

300

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Walk

The Walk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★½
Edit this entry  
27
Naked

Naked

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tuck Jagadish

Tuck Jagadish

2021
×
½
Edit this entry  
31
How to Become a Tyrant

How to Become a Tyrant

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
An Insignificant Man

An Insignificant Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry