• Tuck Jagadish

    ½

  • Sarpatta Parambarai

    ★★★★

  • How to Become a Tyrant

    ★★★★★

  • Friends: The Reunion

    ★★★★★

  • Naandhi

    ★★½

  • Uppena

  • The Great Indian Kitchen

    ★★★★★

  • The White Tiger

    ★★★★★

  • Master

    ★★

  • AK vs AK

    ★★★★

  • Paava Kadhaigal

    ★★★½

  • Middle Class Melodies

    ★★★

  • Praise the Brave

    ★★★

  • Mank

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Scam 1992 - The Harshad Mehta Story

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • V

    ★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Tenet

  • Uma Maheswara Ugra Roopasya

    ★★★½

  • Dil Bechara

  • Naked

    ★★

  • Krishna and His Leela

    ★★½

  • Gulabo Sitabo

    ★★★★½

  • Choked: Paisa Bolta Hai

    ★★★

  • Extraction

    ★★★★

  • Thappad

    ★★★★★

  • Dia

    ★★★

  • Love Mocktail

    ★★★½

  • The Father

    ★★★★★

  • Nasir

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★

  • Panga

    ★★★½

  • Ala Vaikunthapurramuloo

  • Sarileru Neekevvaru

  • Hero

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Eeb Allay Ooo!

    ★★★★

  • Gantumoote

    ★★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★★

  • Asuran

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Where'd You Go, Bernadette

    ★★★

  • Article 15

    ★★★★

  • Game of Thrones: The Last Watch

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Ishq

    ★★★★

  • Yesterday

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Kavaludaari

    ★★★

  • Falaknuma Das

    ★★★½

  • Super Deluxe

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Gully Boy

    ★★★★★

  • Kumbalangi Nights

    ★★★★

  • The Great Hack

    ★★★★★

  • Ratsasan

    ★★★★★

  • Andhadhun

    ★★★★½

  • Reason

    ★★★★★

  • C/o Kancharapalem

    ★★★★★