Sort by

jamie! has logged 167 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Christmas Getaway

Christmas Getaway

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
An Education

An Education

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
When in Rome

When in Rome

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Too Much Johnson

Too Much Johnson

1938
×
Read the review Edit this entry  
16
WarGames

WarGames

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Bubble

The Bubble

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Catwoman

Catwoman

2004
×
Read the review Edit this entry  
17
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
1408

1408

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Niagara

Niagara

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nerve

Nerve

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Conformist

The Conformist

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry