Hellasguy315 has logged 386 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Always at The Carlyle

Always at The Carlyle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Late Quartet

A Late Quartet

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Drip-Along Daffy

Drip-Along Daffy

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Duck! Rabbit, Duck!

Duck! Rabbit, Duck!

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rabbit Seasoning

Rabbit Seasoning

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rabbit Fire

Rabbit Fire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wabbit Twouble

Wabbit Twouble

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Django

Django

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Joe Kidd

Joe Kidd

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Two Mules for Sister Sara

Two Mules for Sister Sara

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shane

Shane

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Black Stallion

The Black Stallion

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Time Traveler's Wife

The Time Traveler's Wife

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Sea

Black Sea

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Chosen

The Chosen

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Honeysuckle Rose

Honeysuckle Rose

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Day the Ponies Come Back

The Day the Ponies Come Back

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Street Smart

Street Smart

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The First Great Train Robbery

The First Great Train Robbery

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marvel Mon Amour

Marvel Mon Amour

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The War Room

The War Room

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Without Limits

Without Limits

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Passage

The Passage

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love Affair

Love Affair

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paris Can Wait

Paris Can Wait

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry