Sort by

helena has logged 309 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Strange World

Strange World

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Whale

The Whale

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
22
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Atsuko Okatsuka: The Intruder

Atsuko Okatsuka: The Intruder

2022
×
Edit this entry  
12
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★½
Edit this entry  
11
Trevor Noah: I Wish You Would

Trevor Noah: I Wish You Would

2022
×
Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Z

Z

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shortcomings

Shortcomings

2023
×
Edit this entry  
27
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Return to Seoul

Return to Seoul

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Megamind

Megamind

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Showing Up

Showing Up

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hasan Minhaj: The King's Jester

Hasan Minhaj: The King's Jester

2022
×
Edit this entry  
03
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
We Bare Bears: The Movie

We Bare Bears: The Movie

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
In Between Days

In Between Days

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★½
Edit this entry  
24
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry