Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Footloose

Footloose

2011
×
Read the review Edit this entry  
09
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Persona

Persona

1966
×
Read the review Edit this entry  
27
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
Read the review Edit this entry  
22
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mirror

Mirror

1975
×
Read the review Edit this entry  
11
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★
Edit this entry  
06
News from Home

News from Home

1976
×
Read the review Edit this entry  
05
Persona

Persona

1966
×
Read the review Edit this entry  
26
Strange Way of Life

Strange Way of Life

2023
×
Read the review Edit this entry  
26
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Irresistible

Irresistible

2020
×
Edit this entry  
23
Dick

Dick

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
Read the review Edit this entry  
20
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cars

Cars

2006
×
Read prior review Edit this entry  
03
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scooby-Doo! Pirates Ahoy!

Scooby-Doo! Pirates Ahoy!

2006
×
Read the review Edit this entry  
22
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
Read the review Edit this entry  
09
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
Read the review Edit this entry  
05
CHiPS

CHiPS

2017
×
★★
Edit this entry  
04
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

2009
×
Read the review Edit this entry  
27
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Going the Distance

Going the Distance

2010
×
Read the review Edit this entry  
24
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★
Edit this entry  
12
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cars

Cars

2006
×
Read the review Edit this entry  
01
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Black Mirror: Joan Is Awful

Black Mirror: Joan Is Awful

2023
×
Read the review Edit this entry