Helen_Kat has logged 108 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Koko-di Koko-da

Koko-di Koko-da

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Exhibition

Exhibition

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Archipelago

Archipelago

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Small Time Crooks

Small Time Crooks

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Prospect

Prospect

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Time Traveler's Wife

The Time Traveler's Wife

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
People, Places, Things

People, Places, Things

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
They Live

They Live

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Greta

Greta

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Life Without Me

My Life Without Me

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry