Sort by

Hector has logged 96 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monty Python: Live (Mostly)

Monty Python: Live (Mostly)

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Edit this entry  
17
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
08
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Edit this entry  
31
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Great Race

The Great Race

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★
Edit this entry  
14
Dr. Phibes Rises Again

Dr. Phibes Rises Again

1972
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
★★
Edit this entry  
09
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★½
Edit this entry  
06
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
02
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Eddie Izzard: Dress to Kill

Eddie Izzard: Dress to Kill

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
27
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Frankenstein Created Woman

Frankenstein Created Woman

1967
×
★★½
Edit this entry  
23
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★★
Edit this entry  
19
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Edit this entry  
12
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Edit this entry