heavenbydjsammy has logged 79 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Alone in the Woods: The Legend of Cambo

Alone in the Woods: The Legend of Cambo

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
The Man from London

The Man from London

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
New Old

New Old

1979
×
★★★½
Edit this entry  
28
Screw

Screw

1982
×
★★
Edit this entry  
28
Thunder

Thunder

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Box

Box

1982
×
★★★★
Edit this entry  
28
Umshini Wam (Bring Me My Machine Gun)

Umshini Wam (Bring Me My Machine Gun)

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Act da Fool

Act da Fool

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Blood of Havana

Blood of Havana

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Provincetown Pieces

Provincetown Pieces

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
3 Degree K #02

3 Degree K #02

1982
×
★★
Edit this entry  
24
Bad Burns

Bad Burns

1982
×
★½
Edit this entry  
24
Spacy

Spacy

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mister Lonely

Mister Lonely

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Intrigues (V)

Intrigues (V)

1981
×
★★★★
Edit this entry  
22
Travel Songs

Travel Songs

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
White Film

White Film

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alae

Alae

1975
×
★★★½
Edit this entry  
21
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Shangri-La

Shangri-La

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
David Blaine: Above the Below

David Blaine: Above the Below

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★
Edit this entry  
18
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
Read the review Edit this entry  
17
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
16
‘Rameau’s Nephew’ by Diderot (Thanx to Dennis Young) by Wilma Schoen

‘Rameau’s Nephew’ by Diderot (Thanx to Dennis Young) by Wilma Schoen

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Mutations

Mutations

1972
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ingenivm Nobis Ipsa Pvella Fecit: Part I

Ingenivm Nobis Ipsa Pvella Fecit: Part I

1975
×
★★
Edit this entry  
16
I-94

I-94

1974
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Last Angel of History

The Last Angel of History

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Legend of the Stardust Brothers

The Legend of the Stardust Brothers

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Quick Billy

Quick Billy

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Autumn Almanac

Autumn Almanac

1984
×
★★★
Edit this entry  
11
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wind Is Driving Him Toward the Open Sea

The Wind Is Driving Him Toward the Open Sea

1968
×
★★★
Edit this entry  
10
La parole en deux

La parole en deux

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Le cinéma en deux

Le cinéma en deux

1972
×
★★★½
Edit this entry  
09
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Enigma

Enigma

1972
×
★★★
Edit this entry  
08
Olympiad

Olympiad

1971
×
★★★
Edit this entry  
08
Private Imaginings and Narrative Facts

Private Imaginings and Narrative Facts

1968
×
★★★½
Edit this entry