Sort by

Lee W 💫STAR & CROSS MY EYES 💫 has logged 97 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Sky-Colored Seed

The Sky-Colored Seed

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Daydreams

Daydreams

1915
×
★★★★
Edit this entry  
27
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Child of the Big City

Child of the Big City

1914
×
★★★½
Edit this entry  
26
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Easy Street

Easy Street

1917
×
★★★
Edit this entry  
26
Twilight of a Woman's Soul

Twilight of a Woman's Soul

1913
×
★★★
Edit this entry  
24
About Some Meaningless Events

About Some Meaningless Events

1974
×
★★★
Edit this entry  
24
Kuleshov Effect

Kuleshov Effect

1919
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Rink

The Rink

1916
×
★★
Edit this entry  
24
Reagan

Reagan

×
Read the review Edit this entry  
23
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
One A.M.

One A.M.

1916
×
★★★
Edit this entry  
22
The Tramp

The Tramp

1915
×
★★½
Edit this entry  
22
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Madness of Dr. Tube

The Madness of Dr. Tube

1915
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Cook

The Cook

1918
×
★
Read the review Edit this entry  
21
Blind Husbands

Blind Husbands

1919
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Siberia

Siberia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gauche the Cellist

Gauche the Cellist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jesus Is King

Jesus Is King

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Different from the Others

Different from the Others

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chie the Brat

Chie the Brat

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Anniversary of the Revolution

Anniversary of the Revolution

1918
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Panda! Go Panda!: Rainy Day Circus

Panda! Go Panda!: Rainy Day Circus

1973
×
★★
Edit this entry  
16
Panda! Go Panda!

Panda! Go Panda!

1972
×
★★½
Edit this entry  
15
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★
Read the review Edit this entry  
15
Horus: Prince of the Sun

Horus: Prince of the Sun

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cyberpunk

Cyberpunk

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pas de Deux

Pas de Deux

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Parcours

Parcours

1968
×
★½
Edit this entry  
14
Eyeblink

Eyeblink

1966
×
★★
Edit this entry  
14
Zen for Film

Zen for Film

1964
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sun in Your Head

Sun in Your Head

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Broken

Broken

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Coney Island

Coney Island

1917
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Butcher Boy

The Butcher Boy

1917
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★½
Edit this entry  
13
perfectCondition((GENUINE))

perfectCondition((GENUINE))

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Shoes

Shoes

1916
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Rider

The Rider

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Profit Motive and the Whispering Wind

Profit Motive and the Whispering Wind

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Chairy Tale

A Chairy Tale

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry