Sort by

heavenbydjsammy has logged 60 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
★★★
Edit this entry  
27
Psycho III

Psycho III

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Babe

Babe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
At Land

At Land

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Indochina: Children Gathering Coins Scattered by Western Women

Indochina: Children Gathering Coins Scattered by Western Women

1899
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
RBG

RBG

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Disc of Sorrow

The Disc of Sorrow

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
True Heart Susie

True Heart Susie

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Brokenhearted

Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Brokenhearted

1990
×
★★★
Edit this entry  
12
Capone

Capone

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
31

31

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pierre and Sonny Jim

Pierre and Sonny Jim

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Sunset

Sunset

1998
×
★★★
Edit this entry  
09
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
First Cow

First Cow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry