hannah has logged 90 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
In This Our Life

In This Our Life

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dead Ringer

Dead Ringer

1964
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dracula Has Risen from the Grave

Dracula Has Risen from the Grave

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Closer

Closer

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dead Ringer

Dead Ringer

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Women

The Women

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cats

Cats

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Madness of King George

The Madness of King George

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry