hannah has logged 107 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mighty Joe Young

Mighty Joe Young

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sunday In the Park With George

Sunday In the Park With George

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Three on a Match

Three on a Match

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jezebel

Jezebel

1938
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Closer

Closer

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Love to Singa

I Love to Singa

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Downstairs

Downstairs

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Game Plan

The Game Plan

2007
×
Read the review Edit this entry  
15
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
David and Lisa

David and Lisa

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry