Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Diana: The Musical

Diana: The Musical

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Diana: The Musical

Diana: The Musical

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Bedlam

Bedlam

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Humpty Dumpty

Humpty Dumpty

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Viva Las Vegas

Viva Las Vegas

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jack and the Beanstalk

Jack and the Beanstalk

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Queen

The Queen

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Nanny

The Nanny

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lucia di Lammermoor

Lucia di Lammermoor

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La Bohème

La Bohème

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
25
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry