Sort by

shells has logged 129 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Billy Star

Billy Star

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Great Performers: Horror Show

Great Performers: Horror Show

2017
×
Edit this entry  
03
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★
Edit this entry  
15
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
Edit this entry  
13
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
It

It

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
Edit this entry  
06
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★
Edit this entry  
04
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
It Follows

It Follows

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
15
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
It

It

1990
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Everything, Everything

Everything, Everything

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry