🎀brooklyn baby🎀 has logged 38 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Day's Pleasure

A Day's Pleasure

1919
×
★★★
Edit this entry  
30
Nice and Friendly

Nice and Friendly

1922
×
Edit this entry  
30
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
29
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
26
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Invasion

Home Invasion

2016
×
Edit this entry  
25
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★½
Edit this entry  
24
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

2006
×
Edit this entry  
21
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★½
Edit this entry  
20
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
Edit this entry  
18
M

M

1931
×
Edit this entry  
17
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Escape from Cannibal Farm

Escape from Cannibal Farm

2017
×
Edit this entry  
16
Talon Falls

Talon Falls

2017
×
Edit this entry  
16
Kuntilanak

Kuntilanak

2018
×
Edit this entry  
15
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Woman of Paris: A Drama of Fate

A Woman of Paris: A Drama of Fate

1923
×
★★★★½
Edit this entry  
13
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★
Edit this entry  
13
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
Edit this entry  
13
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★½
Edit this entry  
13
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
13
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
Chernobyl Diaries

Chernobyl Diaries

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
True Confession

True Confession

1937
×
★★★★
Edit this entry  
11
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Edit this entry  
11
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Sorority Row

Sorority Row

2009
×
Edit this entry  
07
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
Edit this entry  
07
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Young Cannibals

The Young Cannibals

2019
×
Edit this entry  
05
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
Edit this entry  
04
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Edit this entry