Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★½
Edit this entry  
31
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Inventor

The Inventor

2023
×
★★★★
Edit this entry  
09
Typhoon Club

Typhoon Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★
Edit this entry  
27
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Plot Against Harry

The Plot Against Harry

1971
×
★★★½
Edit this entry  
12
Shortcomings

Shortcomings

2023
×
★★★
Edit this entry  
22
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★
Edit this entry  
01
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★
Edit this entry  
17
Carl's Date

Carl's Date

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Elemental

Elemental

2023
×
★★★★
Edit this entry  
11
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
03
After Sherman

After Sherman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
Epic

Epic

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Party Girl

Party Girl

1995
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Bubble

The Bubble

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
Somewhere in Queens

Somewhere in Queens

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
In Between

In Between

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Blind Willow, Sleeping Woman

Blind Willow, Sleeping Woman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Jellyfish

Jellyfish

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Golden Voices

Golden Voices

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Zero Motivation

Zero Motivation

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Tel Aviv on Fire

Tel Aviv on Fire

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mayor

Mayor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Holy Air

Holy Air

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Lost King

The Lost King

2022
×
★★★★
Edit this entry  
01
Louis' Shoes

Louis' Shoes

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Persistence of Vision

Persistence of Vision

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Little Girl of Hanoi

The Little Girl of Hanoi

1974
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dancing in Jaffa

Dancing in Jaffa

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Breaking Bread

Breaking Bread

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★★★
Edit this entry  
05
Five Broken Cameras

Five Broken Cameras

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Beware The Groove: The Making Of A Cult Classic

Beware The Groove: The Making Of A Cult Classic

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Paradise Now

Paradise Now

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Difficult Life

A Difficult Life

1961
×
★★★
Edit this entry  
22
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★½
Edit this entry