Sort by

Helen has logged 100 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spasms

Spasms

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shock Waves

Shock Waves

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Deadbeat at Dawn

Deadbeat at Dawn

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Double Team

Double Team

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Island

The Island

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dark Angel

Dark Angel

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eaten Alive!

Eaten Alive!

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Honeydew

Honeydew

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Without Warning

Without Warning

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Teeth

Teeth

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lady Terminator

Lady Terminator

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dude Bro Party Massacre III

Dude Bro Party Massacre III

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Phantom of the Mall: Eric's Revenge

Phantom of the Mall: Eric's Revenge

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mrs. Claus

Mrs. Claus

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Snow Monster

Snow Monster

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Sweet Home

Home Sweet Home

1981
×
Read the review Edit this entry  
22
Final Exam

Final Exam

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paganini Horror

Paganini Horror

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Piranha II: The Spawning

Piranha II: The Spawning

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Night Evelyn Came Out of the Grave

The Night Evelyn Came Out of the Grave

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hard Rain

Hard Rain

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tunnel

Tunnel

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Velvet Vampire

The Velvet Vampire

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Deathdream

Deathdream

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Backdraft

Backdraft

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blood from the Mummy's Tomb

Blood from the Mummy's Tomb

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Impostor

Impostor

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Quatermass Xperiment

The Quatermass Xperiment

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry