Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Hyphen

Hyphen

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cleaners

Cleaners

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Soulmate

Soulmate

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Monster

Monster

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Third World Romance

Third World Romance

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Grandma Loleng

Grandma Loleng

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fifteen

Fifteen

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Parting Gift

Parting Gift

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rewind

Rewind

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rookie

Rookie

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
100 Poems for Stella

100 Poems for Stella

2017
×
★★
Edit this entry  
02
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★
Edit this entry  
01
The Possession of Hannah Grace

The Possession of Hannah Grace

2018
×
★★½
Edit this entry  
31
Alone/Together

Alone/Together

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★½
Edit this entry  
30
#Jowable

#Jowable

2019
×
★½
Edit this entry  
30
I'm Drunk, I Love You

I'm Drunk, I Love You

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bloody Crayons

Bloody Crayons

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sa Ngalan ng Tubo

Sa Ngalan ng Tubo

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fin

Fin

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bonifacio: Ang Unang Pangulo

Bonifacio: Ang Unang Pangulo

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Helter Skelter

Helter Skelter

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Ode to Nothing

Ode to Nothing

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Edit this entry  
11
Anita's Last Cha-Cha

Anita's Last Cha-Cha

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Astray

Astray

2014
×
Read the review Edit this entry  
10
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
Barber's Tales

Barber's Tales

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Maski Papano

Maski Papano

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
★★★★
Edit this entry  
27
France

France

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Edit this entry  
06
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★★
Edit this entry