• Elite Short Stories: Carla Samuel

  • Elite Short Stories: Nadia Guzmán

    ★★½

  • Trese After Dark

    ★★★½

  • Friends: The Reunion

    ★★★½

  • Ghost Lab

    ★★

  • Mortal Kombat

    ★★★

  • Tililing

    ½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★½

  • Animals on the Loose: A You vs. Wild Interactive Movie

  • WandaVision

    ★★★★½

  • Paano Maging Babae?

    ★★

  • Mr. Queen

    ★★★½

  • True Beauty

    ★★★½

  • He Who Is Without Sin

    ★★★

  • Puparia

    ★★★★

  • Reflection

    ★★★

  • Fan Girl

    ★★★★

  • Ola

    ★★★½

  • Noontime Drama

    ★★★½

  • OPAL

    ★★★★½

  • Secrets of the Saqqara Tomb

    ★★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Unsolved Mysteries: Stolen Kids

    ★★★½

  • Unsolved Mysteries: Lady in the Lake

    ★★★

  • Unsolved Mysteries: Washington Inside Murder

    ★★★½

  • Unsolved Mysteries: Death Row Fugitive

    ★★★

  • MEGURU Goes around Comes around

    ★★½

  • Estate

    ★½

  • Freaky

    ★★★

  • Fine China

    ★★½

  • American Murder: The Family Next Door

    ★★★

  • The Boys in the Band

    ★★★★½

  • Enola Holmes

    ★★

  • Bullet-laced Dreams

    ★★★★

  • Aishah

    ★★★

  • A Day Will Come

    ★★★½

  • Ruwatan

    ★★★

  • Ladies’ Choice

    ★★★½

  • A Closed Mouth Catches No Flies

    ★★½

  • Peon

    ★★★½

  • Blue Light

    ★★

  • Hush, tonight the dead are dreaming loudly

    ★★★★

  • By The Southern Sea

    ★★★★

  • Unite In Laughter

    ★★★½

  • Shitpost

    ½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Goedam

    ★★★½

  • MEKONG 2030

    ★★★½

  • A Remembering of Disremembering

    ★★★½

  • Heneral Rizal

    ★★★★

  • Si Gloria at si Juan

    ★★★★

  • Eye

    ★★½

  • Dama de Noche

    ★★★½

  • Seize

    ★★★

  • Most Disturbing Feeling

    ★★★

  • Fetch

    ★★★

  • Arise

    ★★★

  • Under the Sun

    ★★★★

  • Fatigued

    ★★★★

  • Yours Truly

    ★★★½

  • Grand Gestures

    ★★★

  • Beyond Nothing

    ★★★½

  • Living Things

  • Kung Saan Patag Ang Bundok

    ½

  • Nang Em

  • An Elegy to Forgetting

    ★★★★

  • Evening Stroll

    ★★★

  • Do Not Disturb

    ★★★

  • Edwin

    ★★★

  • My Lovely Days

    ★★½

  • The Maid

  • The History of White People in America

    ★★★½