Sort by

Albie has logged 35 entries for films during August 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I'm All Right Jack

I'm All Right Jack

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Saragossa Manuscript

The Saragossa Manuscript

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Christ Stopped at Eboli

Christ Stopped at Eboli

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Jazz on a Summer's Day

Jazz on a Summer's Day

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Primary Colors

Primary Colors

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lagaan: Once Upon a Time in India

Lagaan: Once Upon a Time in India

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Song of Bernadette

The Song of Bernadette

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Sea Wolf

The Sea Wolf

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Yesterday, Today and Tomorrow

Yesterday, Today and Tomorrow

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nowhere in Africa

Nowhere in Africa

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry