Sort by

Albie has logged 51 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Unfaithfully Yours

Unfaithfully Yours

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
For Whom the Bell Tolls

For Whom the Bell Tolls

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Yeelen

Yeelen

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rosa Luxemburg

Rosa Luxemburg

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
À Nous la Liberté

À Nous la Liberté

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cruel Story of Youth

Cruel Story of Youth

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tokyo Olympiad

Tokyo Olympiad

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Missing

Missing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gettysburg

Gettysburg

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Marianne and Juliane

Marianne and Juliane

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Death in the Garden

Death in the Garden

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Illusions

Illusions

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Innocent

The Innocent

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hannah Arendt

Hannah Arendt

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hail the Conquering Hero

Hail the Conquering Hero

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Edge of the City

Edge of the City

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Return

The Return

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Caravaggio

Caravaggio

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Brother from Another Planet

The Brother from Another Planet

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry