Sort by

Albie has logged 472 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Quartet

Quartet

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★★½
Edit this entry  
27
Diary of a Mad Housewife

Diary of a Mad Housewife

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Interiors

Interiors

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stormbreaker

Stormbreaker

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trouble in Mind

Trouble in Mind

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Cul-de-sac

Cul-de-sac

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Big Sky

The Big Sky

1952
×
★★★½
Edit this entry  
12
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Miracle in Milan

Miracle in Milan

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Love Parade

The Love Parade

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lust for Life

Lust for Life

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Man Without a Past

The Man Without a Past

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Man and a Woman

A Man and a Woman

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Olivia

Olivia

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Foolish Wives

Foolish Wives

1922
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cotton Comes to Harlem

Cotton Comes to Harlem

1970
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Out-of-Towners

The Out-of-Towners

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Angel

Angel

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Men in War

Men in War

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry