Albie has logged 50 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Timecode

Timecode

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Square

The Square

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Dry White Season

A Dry White Season

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The American President

The American President

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Farewell to Arms

A Farewell to Arms

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Loulou

Loulou

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Love Story

Love Story

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cocoon

Cocoon

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Only Son

The Only Son

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Man of the West

Man of the West

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Year of Living Dangerously

The Year of Living Dangerously

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
America America

America America

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Swimming Pool

Swimming Pool

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Little Caesar

Little Caesar

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
O Lucky Man!

O Lucky Man!

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Duel in the Sun

Duel in the Sun

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry