Albie has logged 28 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Edit this entry  
31
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★
Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★½
Edit this entry  
13
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
11
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Edit this entry  
09
Diner

Diner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The General

The General

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dead Men Don't Wear Plaid

Dead Men Don't Wear Plaid

1982
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★★
Edit this entry