Albie has logged 390 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Tree of Wooden Clogs

The Tree of Wooden Clogs

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rabbit-Proof Fence

Rabbit-Proof Fence

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Travelling Players

The Travelling Players

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Serpico

Serpico

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Witness

Witness

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Summertime

Summertime

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Barefoot Contessa

The Barefoot Contessa

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ossessione

Ossessione

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Spider's Stratagem

The Spider's Stratagem

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry