• The Terminal

    The Terminal

    ★★★★★

    This is movie that has made me laugh actually on purpose. Usually I laugh at random things but for this one I laughed at what was intended. Great Movie, The Cinematography showed off the size of the amazing production design and was just great in general. Tom Hanks is hilarious and is the main reason I laughed at this movie. Stanley Tucci is great and plays an amazing villain. The editing in the 1st act lets us really feel for…

  • 22 vs. Earth

    22 vs. Earth

    ★★½

    I liked Soul Much more then this.

  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

    The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

    ★★★★

    I didn't think I was gonna like this but I didn't. Liesle Nielson is great and Hilarious. The Comedy really works throughout. But the 2nd act feels really slow, I don't think I like the romance their. Besides that this film is great and I will diffidently be visiting this again when I'm a little sad.

  • Antwone Fisher

    Antwone Fisher

    ★★★★

    Defidently Denzel's Slowest movie. But also goes by very fast when it isn't slow. Denzel always gets great performances but this was his debut as a director and he didn't get the most out of his actors unlike in his other works. The Premise is kinda basic but I was still expecting something more but it was still good. Their also felt like their were some things missing but it still felt mostly completed.

  • Independence Day

    Independence Day

    ★★★½

    There are so many good and bad things about this I am going to have to separate them.

    Bad: So first, peoples reactions just feel so fake, The President's speech doesn't feel that inspiring or really interesting, I was kinda bored listening to it, Will Smith was very underused, I don't the like the President in anyway not his performance or that he tries to be a hero, Plus I don't think they relize they are going to have to…

  • Hair Love

    Hair Love

    ★★★★

    I watched this to compare it to KitBull but its a rewatch so I feel different.

    This movie feels a bit slow and doesn't catch my attention really during the middle. Plus I feel more for KitBull mostly because I care more about pets and animals and I don't give a frick about my hair.

  • Kitbull

    Kitbull

    ★★★★

    I watched this and Hair Love back to back to see which one I think deserved best animated short.

    For KitPull I feel like it had a lot of heart to it. Plus it made me think about how we treat pets more.

  • The Imitation Game

    The Imitation Game

    ★★★★★

    I told you I'd rewatch it :)

  • Invictus

    Invictus

    ★★★★

    I like it, Morgan Freedman was good, Matt Damon I liked. That or I just liked their accents. I thought it was about Football but no its about brutal Football. But besides that its just another Clint Eastwood 2000s movie. But its not boring, but not really entertaining, its both but at different times. I also don't like the music used in the 2nd and 3rd acts.

  • Something's Gotta Give

    Something's Gotta Give

    ★★½

    I don't like Romances!

    Boring, Way too Long and I just hated it.

    I'm pretty sure I was more entertained petting my asleep cat then watching this movie.

  • Identity

    Identity

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Most people will most likley turn this movie off about 30-40 minutes into the movie because it will seem really boring. But once that twist comes then the whole thing will make sense. Its a cool idea that a movie is built off a twist that doesn't really appear till the 2nd act. Plus this movie made me jumped but like freeze at so many points. I also love the ending as its not all happy but evil is still in Malcolm. Evil is in Everyone >:)

  • How the Grinch Stole Christmas

    How the Grinch Stole Christmas

    ★★½

    I watched the first hour of this does that count as a full watch?