Hawkshaun has logged 51 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Great Debaters

The Great Debaters

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Taken

Taken

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American History X

American History X

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ray

Ray

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Babel

Babel

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Milk

Milk

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Speed

Speed

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Cider House Rules

The Cider House Rules

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mud

Mud

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Making Waves : The Art of Cinematic Sound

Making Waves : The Art of Cinematic Sound

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry