Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Underwater

Underwater

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
22 vs. Earth

22 vs. Earth

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Antwone Fisher

Antwone Fisher

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Invictus

Invictus

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Identity

Identity

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Better Life

A Better Life

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Bridge Too Far

A Bridge Too Far

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Quay

Quay

2015
×
Read the review Edit this entry  
05
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Flags of Our Fathers

Flags of Our Fathers

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Great Debaters

The Great Debaters

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Taken

Taken

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry