Sort by

persia has logged 247 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★★★
Edit this entry  
17
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Edit this entry  
16
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★
Edit this entry  
15
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★
Edit this entry  
14
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★½
Edit this entry  
06
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★½
Edit this entry  
04
Creep

Creep

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Precious

Precious

2009
×
★★★
Edit this entry  
01
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★½
Edit this entry  
29
Silenced

Silenced

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dogma

Dogma

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★
Edit this entry  
22
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★½
Edit this entry  
20
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
16
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Manhattan

Manhattan

1979
×
Read the review Edit this entry  
14
Adore

Adore

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Bros

Bros

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Edit this entry  
02
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
31
Louis Theroux: The Most Hated Family in America

Louis Theroux: The Most Hated Family in America

2007
×
Edit this entry  
31
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Saw

Saw

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Edit this entry