Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★½
Edit this entry  
04
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★
Edit this entry  
03
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Reality

Reality

2023
×
★★★½
Edit this entry  
01
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★
Edit this entry  
28
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Close-Knit

Close-Knit

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Swing Girls

Swing Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Faces

Faces

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ju-on: The Curse

Ju-on: The Curse

2000
×
★★½
Edit this entry  
05
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nana

Nana

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★
Edit this entry  
01
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★½
Edit this entry  
29
Pulse

Pulse

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Prozac Nation

Prozac Nation

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Letter

Love Letter

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Evil Dead Rise

Evil Dead Rise

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
20th Century Girl

20th Century Girl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
19
Stoker

Stoker

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★½
Edit this entry