Sort by

Harvey has logged 585 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ava

Ava

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kenneth Williams: Fantabulosa!

Kenneth Williams: Fantabulosa!

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Worzel Gummidge: Saucy Nancy

Worzel Gummidge: Saucy Nancy

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Calamity Jane

Calamity Jane

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mulan

Mulan

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Out

Out

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Military Wives

Military Wives

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
09
War Story

War Story

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Girlfriend's Day

Girlfriend's Day

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry