Sort by

harry has logged 181 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Gunfighter

The Gunfighter

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Connect

Connect

2010
×
Edit this entry  
28
Curfew

Curfew

2012
×
Edit this entry  
28
High Maintenance

High Maintenance

2006
×
Edit this entry  
27
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Edit this entry  
16
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★
Edit this entry  
15
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
15
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
About a Girl

About a Girl

2001
×
Edit this entry  
09
Wasp

Wasp

2003
×
★★
Edit this entry  
09
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
Edit this entry  
08
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry  
07
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★½
Edit this entry  
04
Coming Out

Coming Out

2020
×
★★½
Edit this entry  
02
That One Day

That One Day

2016
×
★★½
Edit this entry  
02
The Cat with Hands

The Cat with Hands

2001
×
½
Edit this entry  
02
toni_with_an_i

toni_with_an_i

2019
×
½
Edit this entry  
02
Munchausen

Munchausen

2013
×
Edit this entry  
02
Brian and Charles

Brian and Charles

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
★★
Edit this entry  
01
Lost & Found

Lost & Found

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Fauve

Fauve

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Edit this entry  
09
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
Black Adam

Black Adam

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thingu

Thingu

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Edit this entry  
13
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
In the Time It Takes to Get There

In the Time It Takes to Get There

2019
×
Edit this entry  
04
Well How Did We Get Here? A Brief History of Talking Heads

Well How Did We Get Here? A Brief History of Talking Heads

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Trick or Treat

Trick or Treat

1952
×
★★★½
Edit this entry  
28
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry