Sort by

Society Guy has logged 156 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
American History X

American History X

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
27
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry