Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
Edit this entry  
23
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Enemy

Enemy

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Justice League: Doom

Justice League: Doom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Batman & Mr. Freeze: SubZero

Batman & Mr. Freeze: SubZero

1998
×
★★★
Edit this entry  
09
Batman Beyond: Return of the Joker

Batman Beyond: Return of the Joker

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Batman vs. Dracula

The Batman vs. Dracula

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Batman: Year One

Batman: Year One

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
Read the review Edit this entry  
05
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry