Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
Run, Fatboy, Run

Run, Fatboy, Run

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
Day Shift

Day Shift

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
15
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Counselor

The Counselor

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Good Shepherd

The Good Shepherd

2006
×
★★½
Edit this entry  
03
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
Milk

Milk

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
history of the entire world, i guess

history of the entire world, i guess

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
history of japan

history of japan

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Cocktail

Cocktail

1988
×
★★★
Edit this entry  
20
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★★
Edit this entry  
18
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
2046

2046

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
28
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gunsmith Cats

Gunsmith Cats

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry