Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Mattei Affair

The Mattei Affair

1972
×
Edit this entry  
01
This Man Must Die

This Man Must Die

1969
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sunday's Illness

Sunday's Illness

2018
×
Edit this entry  
01
Camille

Camille

1936
×
★★★
Edit this entry  
29
Visit, or Memories and Confessions

Visit, or Memories and Confessions

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Crime and Punishment

Crime and Punishment

1983
×
★★★
Edit this entry  
28
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Now Showing

Now Showing

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Secret Cinema

The Secret Cinema

1967
×
Read the review Edit this entry  
25
Ditirambo vela por nosotros

Ditirambo vela por nosotros

1967
×
Edit this entry  
25
My Father: Gordon Parks

My Father: Gordon Parks

1969
×
Edit this entry  
25
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
Edit this entry  
25
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★
Edit this entry  
24
By the Sun's Rays

By the Sun's Rays

1914
×
Edit this entry  
24
Gertie the Dinosaur

Gertie the Dinosaur

1914
×
Edit this entry  
24
An Indian Story

An Indian Story

1962
×
Edit this entry  
24
Inspiration

Inspiration

1949
×
Edit this entry  
24
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Le Manège

Le Manège

1981
×
Edit this entry  
24
Louis C.K.: Hilarious

Louis C.K.: Hilarious

2010
×
Edit this entry  
23
Cry Me a River

Cry Me a River

2008
×
Edit this entry  
23
Smog Journeys

Smog Journeys

2015
×
Edit this entry  
23
Black Breakfast

Black Breakfast

2008
×
Edit this entry  
23
That Day, on the Beach

That Day, on the Beach

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
Edit this entry  
22
Birth

Birth

2004
×
★★★
Edit this entry  
21
Harvie Krumpet

Harvie Krumpet

2003
×
Edit this entry  
21
The Zone of Interest

The Zone of Interest

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cocoon

Cocoon

1995
×
Edit this entry  
20
French Water

French Water

2021
×
Edit this entry  
20
A Bundle A Minute

A Bundle A Minute

1991
×
Edit this entry  
20
Duck Duck

Duck Duck

2019
×
Edit this entry  
20
Snowballs

Snowballs

2011
×
Edit this entry  
20
Umshini Wam (Bring Me My Machine Gun)

Umshini Wam (Bring Me My Machine Gun)

2011
×
Edit this entry  
20
Alone in the Woods: The Legend of Cambo

Alone in the Woods: The Legend of Cambo

2015
×
Edit this entry  
20
Visual Mafia

Visual Mafia

1995
×
Edit this entry  
20
Blood of Havana

Blood of Havana

2010
×
Edit this entry  
20
Act da Fool

Act da Fool

2010
×
Edit this entry  
20
Curb Dance

Curb Dance

2011
×
Edit this entry  
20
Canon: Urban Deer

Canon: Urban Deer

2014
×
Edit this entry  
20
Mad

Mad

1994
×
Edit this entry  
20
Pool

Pool

1994
×
Edit this entry  
20
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
In Our Time

In Our Time

1982
×
★★★★
Edit this entry  
19
American Fiction

American Fiction

2023
×
Read the review Edit this entry  
19
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
Edit this entry  
18
A Concerto Is a Conversation

A Concerto Is a Conversation

2020
×
Edit this entry  
18
The Last Repair Shop

The Last Repair Shop

2023
×
Edit this entry