Sort by

Alex has logged 197 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Christmas in Rome

Christmas in Rome

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
You Won't Be Alone

You Won't Be Alone

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Piggy

Piggy

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Samson and Delilah

Samson and Delilah

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Surviving Christmas with the Relatives

Surviving Christmas with the Relatives

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Saving Christmas Spirit

Saving Christmas Spirit

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Grace and Goliath

Grace and Goliath

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Burning Lies

Burning Lies

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
They/Them

They/Them

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
The Watcher

The Watcher

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
Cool Blue Car

Cool Blue Car

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
White Noise

White Noise

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Titanic II

Titanic II

2010
×
Read the review Edit this entry  
24
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
You Don't Nomi

You Don't Nomi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Beast

Beast

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Playing with Fire

Playing with Fire

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Invitation

The Invitation

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry