• Monster Party

    Monster Party

    ★★★

    This is another one of those pleasant $3 bargain bin surprises. When we popped this DVD in we were greeted with a trailer for Mandy (2018) and there was a part of me that was almost tempted to pause this and just watch Mandy (2018) again. I'm glad we didn't! Despite the unfortunately bland title, Monster Party was a great, gory bloodbath that ratcheted up some awesome tension with a really creepy premise and some off-the-wall nonsense that lead to…

  • Freeway

    Freeway

    ★★★★

    This movie kicked ass. Incredible performances, sleaze, and tension. I loved how it just kept shifting through grindhouse genres, giving us a gang movie, a crime movie, a police procedural, a women in prison movie, and a redneck movie all in one. No wonder Reese Witherspoon was such a star when she started with such a memorable layered and intense performance as this. Kiefer Sutherland was also perfect, horrifying and intense and terrible. I LOVE how it feels like a…

  • The House of Yes

    The House of Yes

    ★★★★½

    Dense dialogue and some absolute powerhouse performances from Parker Posey and Josh Hamilton elevate this extremely bizarre tale of the worst family having the worst Thanksgiving. The House of Yes is like watching a twenty-car pileup, another fantastic example of the razor-thin like between comedy and horror. Absolutely no one says a normal thing in this movie, not once.

    It's the old story of a family reuniting for the holidays, but one of the family members has a new girlfriend…

  • Crash

    Crash

    ★★★★

    A movie that drips with palpable unease. Like with all the other Cronenbergs I've watched, Crash is a movie with a lot to say and a lot to juggle, and while I don't think Cronenberg often keeps all his plates in the air, it's impressive that he tries every time.

    What really gripped me about this movie was the constant ties it made between sex and the erotics of death and the machine. By combining truly excellent kinky sex of…

  • Scream 2

    Scream 2

    ★★★½

    My rating for the original Scream is probably half a star too low, but I want to rewatch it before I change the rating. The rating feels right for this, though, which succeeds by being a less well-put-together movie but having a wild campy sense of humor with tremendous set pieces and brutal kills. I loved the scene in the recording studio and any and all scenes on stage. The opening is an absolute blast, too, a hoot and a…

  • Godzilla Minus One

    Godzilla Minus One

    ★★★★½

    This is the scariest the Big G's been since the original film. I swear Toho saw Legendary's Monsterverse - of which I'm a fan, mind you, at least of KOTM and beyond - and said "okay, here's how you do a human drama". When I watch a Godzilla movie, I'm predisposed to want to cheer whenever he shows up. He's my friend! I basically know him personally! There's a reason I usually wouldn't log a Godzilla movie here - very…

  • The Doom Generation

    The Doom Generation

    ★★★★½

    I love furious, disgusting queer art. I can't get enough of it. Art that lives in hyperreality, art that pretends to be aloof and alien while being the most human work of all, art that loves and hates the time it comes from, inject it into my veins. I knew I was in for a treat when this movie was introduced with the hilarious byline "A Heterosexual Film By Gregg Araki".

    To get the obvious comparison out of the way,…

  • Night of the Living Dead

    Night of the Living Dead

    ★★★

    I went into this with an open mind. The original NOTLD is one of my favorite movies, balancing a fantastic performance from Duane Jones with escalating tension between the characters, impactful action beats, and an infamous, excellent ending. It's moody and creepy and bleak, and in my eyes even if there have been other zombie movies that are as good in other ways, it still has so much identity and confidence that it hooks me every time I watch it.…

  • Suicide Club

    Suicide Club

    ★★★★

    When I was in high school, the Internet had been around long enough to get me in trouble. Newgrounds in middle school showed me Mortal Kombat fatalities (and parodies thereof) I wasn't allowed to see. Before school, me and a friend I rode the bus with would jump on the computer and enter random words into the URL bar until we got a hit, and when we stumbled upon a graphic porn site we warned all our friends not to…

  • The Fog

    The Fog

    ★★★½

    On Halloween night my partner and I each pick movies we were hoping to see that month but hasn't gotten to and we watch until midnight. Sadly they have to work late tomorrow so we need to spread out some over today and tomorrow instead of just binging all evening. This was their first pick.

    It's a slow movie, something to keep in mind when going in, but John Carpenter is such a visually striking director that even with the…

  • The Conjuring 2

    The Conjuring 2

    ★★★★½

    It's hard to talk about this movie without talking about how the real life Warrens are so distinct from the Warrens in these movies. The real world Warrens were charlatans. The Warrens in The Conjuring are a loving couple who believe in Christian methods and want to help with paranormal cases. I have to bring it up because the Warrens and their relationship are the big reason why I love this movie as much as I do. There's this tender…

  • Trick or Treat

    Trick or Treat

    ★★★½

    Oh this movie is a joy. After Rock 'n' Roll Nightmare, my partner wanted to watch an actually good (but just as fun) movie about rock and horror so we put this on.

    As a kid I loved reading about the backmasking hysteria and hidden messages in Beatles songs and Judas Priest albums - thanks, Snopes - and I spent a lot of my childhood cutting together mixtapes and recording faux-radio shows on a Talkboy I took from my brother.…