Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Freeway

Freeway

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The House of Yes

The House of Yes

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Trick or Treat

Trick or Treat

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rock 'n' Roll Nightmare

Rock 'n' Roll Nightmare

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
No One Will Save You

No One Will Save You

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Snapshot

Snapshot

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Captain Clegg

Captain Clegg

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hellbender

Hellbender

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Vindicator

The Vindicator

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Demons 2

Demons 2

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Detention

Detention

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stay Alive

Stay Alive

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Blood Harvest

Blood Harvest

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cube

Cube

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Void

The Void

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Nun II

The Nun II

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Terrified

Terrified

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Invasion From Inner Earth

Invasion From Inner Earth

1974
×
Read the review Edit this entry  
14
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Miracle Valley

Miracle Valley

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Tripper

The Tripper

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
P2

P2

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Monster a Go-Go!

Monster a Go-Go!

1965
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
That Guy Dick Miller

That Guy Dick Miller

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry