Sort by

nine has logged 75 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
Troll

Troll

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Nocebo

Nocebo

2022
×
Edit this entry  
09
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★
Edit this entry  
05
Extreme Job

Extreme Job

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★★
Edit this entry  
30
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
Edit this entry  
29
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rosaline

Rosaline

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
Katips

Katips

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Oculus

Oculus

2013
×
Edit this entry  
31
Not Okay

Not Okay

2022
×
Edit this entry  
30
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Edit this entry  
20
Belle

Belle

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
Edit this entry  
16
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★½
Edit this entry  
04
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
Edit this entry  
31
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ode to Nothing

Ode to Nothing

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sosy Problems

Sosy Problems

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aguila

Aguila

1980
×
★★★½
Edit this entry  
22
Turumba

Turumba

1983
×
★★★★
Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Royal Treatment

The Royal Treatment

2022
×
★★
Edit this entry  
15
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
Edit this entry  
15
Senior Year

Senior Year

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
Crush

Crush

2022
×
Edit this entry  
05
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moral

Moral

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Fresh

Fresh

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Edit this entry  
17
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
The Skeleton Key

The Skeleton Key

2005
×
Edit this entry  
09
The Weekend Away

The Weekend Away

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry