wahyu has logged 303 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Black Tight Killers

Black Tight Killers

1966
×
★★★
Edit this entry  
31
Edo Porn

Edo Porn

1981
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ohyaku: The Female Demon

Ohyaku: The Female Demon

1968
×
★★★½
Edit this entry  
30
Red Peony Gambler: Gambler's Obligation

Red Peony Gambler: Gambler's Obligation

1968
×
★★★
Edit this entry  
29
Red Peony Gambler

Red Peony Gambler

1968
×
★★★½
Edit this entry  
29
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dr. Akagi

Dr. Akagi

1998
×
★★★½
Edit this entry  
28
Nuns That Bite

Nuns That Bite

1977
×
★★★½
Edit this entry  
26
Female Ninja Magic: 100 Trampled Flowers

Female Ninja Magic: 100 Trampled Flowers

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Edit this entry  
23
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Killing

Killing

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tattooed Flower Vase

Tattooed Flower Vase

1976
×
★★½
Edit this entry  
19
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Approach of Autumn

The Approach of Autumn

1960
×
★★★★
Edit this entry  
11
Elegy of the North

Elegy of the North

1957
×
★★★½
Edit this entry  
10
I Are You, You Am Me

I Are You, You Am Me

1982
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sailor Suit and Machine Gun

Sailor Suit and Machine Gun

1981
×
★★★
Edit this entry  
09
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Welcome Back, Mr. McDonald

Welcome Back, Mr. McDonald

1997
×
★★★½
Edit this entry  
25
Where Chimneys Are Seen

Where Chimneys Are Seen

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Twenty-Four Eyes

Twenty-Four Eyes

1954
×
★★★★
Edit this entry  
21
Where Chimneys Are Seen

Where Chimneys Are Seen

1953
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Sweet Home

Sweet Home

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Humanity and Paper Balloons

Humanity and Paper Balloons

1937
×
★★★★
Edit this entry  
18
Joker

Joker

2019
×
Edit this entry  
17
Demons

Demons

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Under the Blossoming Cherry Trees

Under the Blossoming Cherry Trees

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Flowing

Flowing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Ghost of Kasane

The Ghost of Kasane

1957
×
★★★
Edit this entry  
12
Black Cat Mansion

Black Cat Mansion

1958
×
★★★
Edit this entry  
12
The Bride from Hades

The Bride from Hades

1968
×
★★★½
Edit this entry  
11
Stakeout

Stakeout

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Vampire Doll

The Vampire Doll

1970
×
★★½
Edit this entry  
07
Village of Eight Gravestones

Village of Eight Gravestones

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Ghost of Yotsuya

The Ghost of Yotsuya

1959
×
★★★½
Edit this entry  
04
Minbo: the Gentle Art of Japanese Extortion

Minbo: the Gentle Art of Japanese Extortion

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Supermarket Woman

Supermarket Woman

1996
×
★★★½
Edit this entry  
03
Hanzo the Razor: Sword of Justice

Hanzo the Razor: Sword of Justice

1972
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Insatiable

The Insatiable

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Death of a Tea Master

Death of a Tea Master

1989
×
★★★½
Edit this entry  
31
Hanzo the Razor: The Snare

Hanzo the Razor: The Snare

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Blind Woman's Curse

Blind Woman's Curse

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sing a Song of Sex

Sing a Song of Sex

1967
×
★★★★
Edit this entry  
29
Criminal Woman: Killing Melody

Criminal Woman: Killing Melody

1973
×
★½
Edit this entry  
28
The Sea and Poison

The Sea and Poison

1986
×
★★★★½
Edit this entry