HanTheCan has logged 47 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tenchu!

Tenchu!

1969
×
★★★★
Edit this entry  
29
Round About Midnight

Round About Midnight

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Asura: The City of Madness

Asura: The City of Madness

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Revenge

Revenge

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Good Morning, Night

Good Morning, Night

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Woman in Revolt

A Woman in Revolt

1970
×
★★★★
Edit this entry  
24
Station

Station

1981
×
★★★★
Edit this entry  
23
The God Crippled With One Leg

The God Crippled With One Leg

1994
×
★★★★
Edit this entry  
23
Aesthetics of a Bullet

Aesthetics of a Bullet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Working Class Goes to Heaven

The Working Class Goes to Heaven

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Street Mobster

Street Mobster

1972
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Island Closest to Heaven

The Island Closest to Heaven

1984
×
★★★
Edit this entry  
19
Red Peony Gambler

Red Peony Gambler

1968
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Ball at the Anjo House

The Ball at the Anjo House

1947
×
★★★★
Edit this entry  
19
I, the Executioner

I, the Executioner

1968
×
★★★★
Edit this entry  
18
Gamera 2: Attack of the Legion

Gamera 2: Attack of the Legion

1996
×
★★★★
Edit this entry  
18
Assassination

Assassination

1964
×
★★★★
Edit this entry  
17
0.5 mm

0.5 mm

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Machine Gun Dragon

The Machine Gun Dragon

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Stairway to the Distant Past

The Stairway to the Distant Past

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
Giants and Toys

Giants and Toys

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Code of Wolves

Code of Wolves

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fulltime Killer

Fulltime Killer

2001
×
★★★½
Edit this entry  
15
Postman Blues

Postman Blues

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★½
Edit this entry  
15
Gonin

Gonin

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Samurai Spy

Samurai Spy

1965
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Strike

Strike

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Most Terrible Time in My Life

The Most Terrible Time in My Life

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hanagatami

Hanagatami

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Yakuza Code Still Lives

The Yakuza Code Still Lives

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hunter in the Dark

Hunter in the Dark

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blood and Bones

Blood and Bones

2004
×
★★★½
Edit this entry  
05
By a Man's Face Shall You Know Him

By a Man's Face Shall You Know Him

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
City of Life and Death

City of Life and Death

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
A Legend of Turmoil

A Legend of Turmoil

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Portrait of Hell

Portrait of Hell

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Vermilion Souls

Vermilion Souls

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bodyguard Kiba

Bodyguard Kiba

1993
×
★★★
Edit this entry  
03
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sombre

Sombre

1998
×
★★★★
Edit this entry  
03
They Call Me Jeeg

They Call Me Jeeg

2015
×
★★½
Edit this entry  
02
Ninja, a Band of Assassins

Ninja, a Band of Assassins

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Violated Angels

Violated Angels

1967
×
★★★★
Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Eros + Massacre

Eros + Massacre

1969
×
★★★★½
Edit this entry