Sort by

William has logged 19 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Silence

The Silence

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Kid

The Kid

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry